Зоопарк "Оброшине". Мандаринка. Aix galericulata.

Палац Єпископів в с.Оброшине

Сторінка Зоопарку "Оброшине". Енциклопедія. Мандаринка. Aix galericulata.

Сторінка створюється за ініціативи і підтримки Лариси Грушецької

 Мандаринка. Aix galericulata 

Качка з такою дивною «цитрусовою» назвою, неодмінно, повинна мати не менш екзотичний вигляд. Насправді, багато хто вважає, що це найгарніша представниця водоплавного птаства.

Шлюбне вбрання самця мандаринки викликає щире захоплення, тоді як самка забарвлена значно скромніше. А назвали їх так, вочевидь, на честь китайських мандаринів – урядовців та радників імператора, які носили яскраве та незвичне вбрання.

Походить мандаринка зі східної Азії (далекий схід Росії, Китай, Японія), де селиться навколо лісистих озер та річок. Добре плаває, вправно літає. На відміну від більшості видів качок, любить сидіти на гілках дерев над водою. Живиться водяною рослинністю, комахами, зерном.

Внаслідок масштабного вивезення мандаринок в Європу (головним чином до Великобританії) починаючи з 1745, та знищення їх природного середовища місцеперебування на батьківщині, колись досить чисельна, нині мандаринка - зникаючий вид, що перебуває під захистом в Китаї та Японії, занесена до Червоної книги Росії. Один з факторів, що допоміг мандаринці вижити в природі – це поганий смак її м’яса. Тому заради їжі на неї не полюють.

Зате завдяки своєму неперевершеному виглядові, її широко розводять у неволі. В Європі, напевне, немає парку, де не зустрічалися б ці кольорові качки. У Великобританії утворилась невелика дика популяція мандаринок, утворена з раніше виведених в неволі.

Мандаринка навіть у розмноженні незвична. Пари формуються на початку зими і, що нетипово для більшості качок, зберігають собі вірність багато сезонів. Самець супроводжує свою подругу у пошуках гнізда, а після вилуплення пташенят приєднується до неї в турботі про безпеку своїх нащадків. Гніздо мандаринка влаштовує у дуплах дерев, часто на висоті до 10 м. Коли всі каченята вилупляться, мати злітає на землю і кличе їх з-під дерева. Маленькими клубочками пташенята вистрибують з гнізда і все сімейство прямує до води, де буде триматися гуртом, аж поки пташенята не стануть на крило приблизно у віці 40-45 днів.

По завершенні сезону розмноження самець втрачає своє кольорове оперення і протягом кількох місяців, аж до вересня, своїм виглядом буде подібним на самку.

У Китаї та Японії мандаринка є символом подружньої любові та відданості. Про люблячу пару китайці говорять: як дві мандаринки, що бавляться на воді.

В зоокультурі виведено дві основні генетично стійкі мутації мандаринки: білу та чорну.Повернутись назад до Енциклопедії.

 Мандаринка. Aix galericulata 
 Мандаринка. Біла мутація 

с.Оброшине

Україна, Львівська обл., Пустомитівський р-н

Основні дані

Засноване - 1431р.
Населення - 4186 чол
Площа - 20 кв.км
Густота населення - 209,3 осіб/кв.км
Поштовий індекс - 81115
Телефонний код - +380 3230
Висота над рівнем моря - 314м